סוגי הטיולים והסיורים

חבילת נופש בירושלים

יְרוּשָׁלַיִם‏ היא עיר הבירה של מדינת ישראל והעיר הגדולה ביותר בה, עם למעלה מ-800 אלף תושבים. בירושלים שוכנים מוסדות הממשל של ישראל: הכנסת, בית המשפט העליון, משכן הנשיא ובית ראש הממשלה. ירושלים שוכנת בהרי יהודה. העיר מקודשת ליהדות, לנצרות ולאסלאם, והיוותה מרכז חיי העם היהודי בימי קדם ומושא געגועיו בזמן שהייתו בגלות.
 משום מרכזיותה בעולמם של המאמינים, הייתה העיר מוקד למלחמות וסכסוכים הנמשכים עד עצם היום הזה. מאז סוף המאה ה-19 התפתחו סביב העיר העתיקה שכונות העיר החדשה, המהוות כיום את רובה המוחלט של העיר. במרכזה של ירושלים השלמה עומד הר הבית, שמפריד בין מערב ירושלים למזרח ירושלים.
בשנת 1981 הוכרזה העיר העתיקה של ירושלים כאתר מורשת עולמית על ידי ארגון אונסק"ו של האומות המאוחדות. 

הכותל המערבי

הכותל המערבי הוא האתר המתויר ביותר בישראל וזאת בשל חשיבותו הדתית הרבה. בשלהי תקופת בית שני, בשנת 20 לפנה''ס, החל המלך הורדוס בבנייה מחודשת של מתחם בית המקדש. הוא החליט להרחיב את רחבת הר הבית, כדי שתוכל להכיל את מאות אלפי העולים לרגל. לצורך כך בנה ארבעה קירות תמך ענקיים מסביב לסלע היסוד של הר המורייה, וביניהם מערכת כיפות וחללים תת-קרקעיים שיהיו התשתית לרחבה. הכותל היה קיר התמך המערבי של הר הבית, וגם חלק מהחומה שהקיפה את המתחם המקודש.

תצפית מהר הזיתים

הר הזיתים שייך לקבוצה הגדולה של "הרי קודש" בארץ-ישראל. מאז ימי קדם האמינו בני המזרח בקדושה האופפת שיאי הרים, שלהם ייחסו תכונות וכוחות מיוחדים. קבורת צדיקים וקדושים על שיאי הרים הוסיפה להרים קדושה, שימרה את הקברים והפכה אותם למקומות של עליה לרגל לאנשים רבים. הר הזיתים הוא גם מקום קדוש למוסלמים ולנוצרים, אגדות רבות על ישו ושליחיו קשורים להר והוקמו שם כנסיות רבות. המוסלמים הקימו בית קברות על צד חומת הבית המזרחית

הרובע היהודי

המראה המטופח שלו, שחלקים ממנו נראים חדשים באופן מפתיע, מסתיר את העובדה כי הרובע היהודי בעיר העתיקה היה מיושב על ידי יהודים כבר במאה השמינית לפני הספירה. הוא הוקף בחומה בשנת 701, מחשש לפלישה אשורית, ובימי המלך הורדוס התגוררו בו עשירי העיר היהודיים. בשנת 70 לספירה, בעת חורבן בית המקדש, נחרב גם הרובע.

קארדו

בשפה הלטינית "קארדו" הוא ציר מרכזי, או במילים אחרות, רחוב. הקארדו ברובע היהודי שבעיר העתיקה בירושלים שימש ככזה עוד בתקופה הרומית. אמנם הקארדו מוגדר כ"שוק", אבל מדובר במתחם מאוד מטופח ואסתטי, המצוי בין רחוב חב"ד לרחוב היהודים.

יד ושם

יד ושם בירושלים הוא מתחם המרכז מוזיאונים, אתרי הנצחה ומרכזי מחקר, תיעוד וחינוך שכולם עוסקים בהנצחת השואה ומוראותיה. ביד ושם שוכנת, בין השאר, שדרת חסידי אומות העולם ואוהל יזכור - שבו מתייחדים המבקרים עם זיכרון קורבנות השואה. על רצפת המבנה חרוטים שמותיהם של עשרים ושניים מחנות ריכוז והשמדה, גאיות הריגה ומחנות מעבר ידועים לשמצה. במרכז אוהל יזכור בוערת אש התמיד, ובקרבתה מוצב לוח האבן, תחתיו טמון אפר קרבנות אשר הובא ממחנות המוות

מוזיאון ישראל

מוזיאון ישראל הוא המוזיאון הגדול ביותר במזרח התיכון, ונמנה עם המוזיאונים הטובים ביותר בעולם לארכיאולוגיה ואמנות. מוזיאון ישראל נוסד בשנת 1965, ובמשך שנות קיומו בנה אוסף של כחצי מיליון (!) פריטים. בשנת 2010 נחנך מוזיאון ישראל מחדש לאחר שלוש שנות שיפוצים שבמהלכו עוצבו מחדש הגלריות הקיימות באגפי האמנות, הארכיאולוגיה והאגף לאמנות ותרבות יהודית ואף נוספו גלריות חדשות, הוגדלו. מתקני הכניסה ונבנו מעברים  נגישים ומרחבים ציבוריים

שוק מחנה יהודה

בהוויה הירושלמית נהפך שוק מחנה יהודה לסמל שנכתבו עליו קטעי ספרות ושירים רבים שתיארו את חיי השוק, אווירתו וצבעיו. השוק הוא פסיפס צבעוני, ססגוני וקולני המשקף את ההוויה הירושלמית בפרט ואת ההוויה הישראלית ככלל. שוק מחנה יהודה הוא השוק הפתוח הגדול ביותר בירושלים.

 

שכונת מאה שערים

מאה שערים היא שכונה חרדית ותיקה במרכז ירושלים, הממוקמת בקרבת מרכז העיר והעיר העתיקה.
השכונה מורכבת כיום מרוב מוחלט של חרדים המשתייכים לזרמים שונים, בעיקר חסידים וליטאים, וכוללת עשרות ישיבות, בתי כנסת וכוללים.

עיר דוד

עיר דוד היא אתר ארכיאולוגי שבו שכנה ירושלים הקדומה החל מראשית ימיה, בתקופת הברונזה התיכונה, והיא המשיכה להיות מיושבת עד לאמצע ימי הביניים.

צור קשר

שלח

Thank You!

 

The form has been successfully sent.

משרד - 03-6966514 |נייד - 053-6960080 | אימייל: vip1@mei.co.il , Mord@mei.co.il